Detoxikace

19.05.2024

DETOXIKACE ŽIVOTA

Toxické látky všeho druhu jsou dnes bohužel nedílnou součástí našich životů. Najdeme je ve vzduchu, potravinách, kosmetice, lécích i domácnostech. Nejde se jim tedy úplně vyhnout, ale po malých krůčcích můžeme svůj život poměrně významně detoxikovat. 

V první řadě je důležité si uvědomit, co jsou věci, se kterými můžeme v našem životě jednoduše něco udělat:

  • kupovat základní potraviny bez zbytečných aditiv není složitější a navíc můžeme i ušetřit,
  • začít se poohlížet po přírodní kosmetice nás také nemusí stát velké úsilí - tato kosmetika už je dnes dostupná i v běžných drogériích (stejně tak i úklidové prostředky do domácnosti).

Tyto dvě oblasti jsou navíc nejvíce důležité - to, co dáváme do těla a to co mažeme na něj má největší potenciál se do našeho těla vstřebat a ovlivnit jej. Naopak nemá efekt se zabývat a stresovat zbytečně věcmi, které ovlivnit nemůžeme:

  • pokud nemám v plánu se stěhovat, těžko ovlivním vzduch, který dýchám,
  • pokud nemám v plánu měnit zaměstnání, neovlivním toxiny, které mě obklopují v práci.

Pokud se o naše tělo dobře staráme a udržujeme ve zdraví naše detoxikační orgány, s určitou mírou toxinů si dokážeme poradit. Na druhou stranu každý další krok, který udělá náš život čistší a zelenější se počítá.

DETOXIKAČNÍ ORGÁNY

Naše tělo je velmi dobře vybaveno k tomu, aby se umělo zbavit všech škodlivých látek z vnějšího i vnitřního prostředí. Nikdo však nepočítal s tím, jaké množství těchto toxinů na nás bude působit jak z potravin, vzduchu, kosmetiky, léčiv a jak ,,bohatý" koktejl mnohdy naše tělo bude muset vyloučit. Mezi naše hlavní detoxikační orgány patří játra, ledviny, střevo a kůže. Každý z těch orgánů si zaslouží každý den něco pro jeho podporu. 

  1. Játra a tmavá listová zelenina - podporuje tvorbu žluči, která je důležitá pro vylučování toxinů, obsahuje hořčík pro tvorbu klíčových enzymů.
  2. Ledviny a nať petržele - petrželová nať je silné přírodní diuretikum a navíc obsahuje apigenin, který má příznivý vliv na naši hormonální rovnováhu, usnadňuje usínání, zklidňuje a pomáhá tělu předcházet reakcím na chronický stres tím, že snižuje hladinu stresového hormonu kortisolu.
  3. Střeva a vláknina - vláknina je potravou pro náš mikrobiom, mechanicky čistí naše střevo a vytváří gelovitou hmotu, která je schopná vázat na sebe toxiny, které jsou vyloučeny se stolicí.
  4. Kůže a pocení -detoxikaci velmi dobře podpoříte také aktivitou, při které se pořádně zapotíte, vyberte si intenzivní pohyb nebo saunu a nezapomeňte doplnit tekutiny.

DETOXIKACE - KDY JE TEN NEJLEPŠÍ ČAS? 

Ač bychom detoxikační procesy těla měli podporovat celoročně, každá roční doba s sebou nese určitá specifika. Stejně jako bychom se v zimě neměli cpát citrusovým ovocem nebo saláty s vidinou rychlého detoxu a nárůstu energie, na jaře je naopak žádoucí našemu tělu co nejvíce odlehčit a probudit ho ze zimního spánku.

Je důležité si uvědomit, že zatímco živočišná strava je pro naše tělo vyživující a dosycující, rostlinná naopak má na naše tělo čisticí efekt. Těchto dvou kvalit můžeme využít právě i v průběhu roku.

Podzim a zima je období, kdy bychom měli dát našemu tělu klid, odpočinek a měli bychom ho vyživit zevnitř. O to se dobře postará živočišná strava té nejvyšší kvality, jakou si můžeme dopřát (vejce a maso z volného chovu) v kombinaci s rostlinnou stravou (ovoce a zelenina, které u nás na podzim a v zimě rostou, nebo se dají dobře uskladnit, luštěniny, ořechy, semínka). Detoxikaci můžeme jemně podpořit například saunou, horkými koupelemi v epsomské nebo mořské soli nebo fermentovanou zeleninou.Léto a především jaro je doba, kdy naše tělo ocení extra porci zelené rostlinné stravy, čerstvé zeleniny a ovoce, klíčků, doplněné o luštěniny, ořechy a semínka. Rozhodně nemusíme živočišnou složku úplně odstranit, stačí, když nebude tvořit základ našeho talíře. Detoxikaci pak můžeme podpořit intenzivním pohybem, pojídáním prvních jarních bylinek jako kopřiva nebo pampeliška, nebo můžeme zařadit tak oblíbené ovocné a zeleninové šťávy – pozor však na to, že šťávy musíme vnímat spíš jako doplněk stravy než jako nápoj kvůli vysoké koncentraci cukru a deficitu vlákniny- pijte je tedy po jídle, pomalu a v malých dávkách.